Vatikan MüzeleriVatikan

İtalyanca adı Musei Vaticani, Vatikan‘da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. İçerisinde yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resim, heykel gibi sanat eserlerini bulundurmaktadır.

Bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiştir. Yunan-Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Sistina Şapeli ve Resim Galerisi gibi göz alıcı koleksiyonlar ve eserler görülebilir. Toplamda, Sistina Şapeli ile birlikte 54 galeri bulunmaktadır. Müzenin büyük bölümü, 18. yüzyılda, önceki papaların topladıkları sanat yapıtlarını sergilemeye başladığı zaman yapılmıştır. Vatikan Müzesi içinde yer alan en önemli bölümler Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları’dır.

Vatikan Müzeleri’nde gezmek için özel bir sistem düzenlenmiştir. Müzelerde tek yön sistemi vardır. İsterseniz Sistina Şapeli ve Raffaello Odaları’nı gezmek için bir süre direk o bölümlere yürümeniz gerekmektedir. Müzenin en önemli yerlerinden biri de ünlü merdivenleridir. Bu güzel merdivenler Sarmal Rampa 1932 yılında Giuseppe Momo tarafından yapılmıştır.

Ziyaret Bilgileri : Pazartesi – Cumartesi 08:45 – 16:45 (son giriş 15:20)

Vatikan’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü