Vatikan’da Gezilecek Yerler

Vatikan’a geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Vatikan’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Vatikan Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Aziz Petrus Meydanı – Piazza San Pietro

Aziz Petrus Bazilikası

Vatikan Müzeleri

Sistina Şapeli – Capella Sistina

Castel Sant’Angelo – Kutsal Melek Kalesi

Tiber Nehri

Vatikan Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

vatikan gezilecek yerler

Vatikan’da Gezilecek Yerler

Vatikan gezilecek yerler bakımından dünyanın en küçük şehir devleti olarak Roma’nın içinde, yüksek duvarların arkasında kurulu bir alandır. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan papa tarafından yönetilir. Bu ufak ülkede, papa dahil toplam nüfus binin altındadır. Dünyadaki bütün Katolikler üzerinde tartışmasız bir güce sahip olan Vatikan, Şubat 1929 tarihinden bu yana bağımsız bir devlettir ve papa tarafından yönetilmektedir.

Vatikan City, İsviçre askerleri tarafından korunmaktadır. 1506’da Papa I. Julius yiğitlik ve bağlılıkları ile bilinen İsviçre askerlerinin Vatikan’ı korumasını istemiştir. Papalık hizmetindeki İsviçreli Muhafızlar olarak bilinen bu askerler dünyanın hala aktif hizmet veren en eski ordusudur. Medici Ailesi’nden Giovanni di Lorenzo 1513 yılında Papa X. Leo olmuştur. O günden bu yana papayı koruyan muhafızlar, güçlü Medici Ailesi’nin renklerini taşıyan kıyafetler giyerler.

Ülkenin arması asırlardır papalığın simgesi kabul edilen iki anahtardır. Altın anahtar Cennet’i, gümüş olan ise papayı temsil eder. Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan toplamda 50 hektarlık bir alana yayılı olsa da içinde görülmeye değer birçok önemli yapı bulundurmaktadır. Roma ve Vatikan’ın en önemli dini yapısı olan Aziz Petrus Bazilikası, muhteşem sanat eserleriyle bürünen Sistina Şapeli’nin de yer aldığı ve toplamda 10 müzeden oluşan Vatikan Müzeleri, bazilikanın önünde yer alan ünlü Aziz Petrus Meydanı Vatikan’da görülmesi gereken en önemli yerlerdir. Ülkenin surlarla çevrili olmayan tek noktası Aziz Petrus Meydanı’dır (Piazza San Pietro). Eski bir papalık kalesi olan Castel San’t Angelo, Vatikan duvarlarının dışında doğuda yer alır.

Menü