Venedik Meydanı – Roma

Roma’nın birçok caddesinin kesiştiği merkezi meydanıdır ve asıl adı Piazza Venezia’dır. Şehirde Venedik Cumhuriyeti hüküm sürerken, meydanın olduğu yerde elçilik binası bulunurdu. Papa II. Paul etkisiyle Venedik koruyucusuna ithafen burada bir de kilise yapılmış. Zamanında yoğun Venedik etkisinde kalması bugüne değin Venedik Meydanı olarak anılmasına neden olmuş.

Hava karardıktan sonra, bu turistik merkez canlı kalmaya devam eder. Harika bir ışıklandırma hem meydanı hem de çevresindeki yapıları son dere şık hale getirir. Gündüz izlenen yerler geceleri ayrı bir ambiyansa ev sahipliği yapar. Bu nedenle vaktiniz varsa akşam saatlerinde de meydanı bir dolaşmanızı tavsiye ederiz. Burada bulunan lokanta ,kafeterya ve pizza salonları da hem gün içinde hem de akşam saatlerinde keyifli vakit geçirilebilecek yerler. Meşhur İtalyan pizzası için de tarihi yerler mevcut.

Ünlü II.Vittorio Emanuella Anıtı, Venedik Meydanı üzerinde bulunur. Kolaylıkla bulunan bu anıta arkanızı dönerseniz sağınızda başka bir yapı görürsünüz. Bu koyu renkli ve tarihi bina eski dönemlerde Venedik Elçiliği olarak kullanılan binadır. Şimdilerde bir galeri olarak kullanılır. Aynı tarafta bir sütun taş bulunmaktadır bu sütun İmparator Traian, Datça’da zafer kazanınca dikilmiştir. Tahminimizce kolaylıkla ilginizi çekecektir. Orta kısımda büyükçe bir cadde görünür. Bu caddenin adı Videal Corso’dur ve kentin önemli alışveriş caddelerindendir. Aziz Maria Maggiore Kilisesi yine bu meydandadır. Bu kilise altın işlemeleriyle ilgi çeker. Muhafazakar kesim içinde son derece önemlidir. Bu kilisenin yaz ayında kar yağdırdığı efsanesi vardır. Efsaneye göre Meryem Ana bir rahibin rüyasında ona, karla kaplı bir kilise yapmasını ister. İnşaat başladığında Ağustos ayıdır ve kar yağar. Efsane gerçek mi bilemeyiz ancak kilisenin harika işlemeleri görülmeye değerdir.

Günün ve gecenin çoğu saati hareketli olan Venedik Meydanı neredeyse Roma‘nın tüm görülmesi gereken mekanlarını ihtiva eder. Roma ziyaretlerine bu meydandan başlamak doğru tercih olacaktır. Pek çok diğer noktaya yakın olduğundan buradan her yere yürüyerek geçilebilir. Dinlenmek için buraya geri dönülmesi de yine kolay olacaktır. Yürüyerek harika sokaklardan geçerek bu meydana ulaşabilirsiniz. Tek dikkat edilmesi gereken nokta, bazı sokakların birbirine çıkması ve gezerken aynı noktaya çıkabilme olasılığınızdır. Bu size vakit kaybettirebilir. Bunun dışında modern ya da tarihi gezinize renk katacak, gösterişli ve turistik bir merkezdir Venedik Meydanı.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü