Vittorio Emanuele II Abidesi – Roma

Birleşik İtalyan Krallığının ilk kralı olan II.Vittorio Emanuele adına 1885-1911 yılları arasında inşaa edilen yapıdır. Mimarı Guiseppe Sacconidir ve Venedik Meydanı ile Capitoline Tepesi arasında bulunmaktadır. 70 metrelik yüksekliği ve 135 metre genişliği vardır. Abidenin inşaası için civarında ki pek çok önemli yapı yıkılmış ve abideye yer açılmıştır. Dönemin İtalyan ileri gelenleri bu yıkımların büyük bir tarihsel tahribat olduğunu düşünür ve karşı çıkarlar. Yine de Vittorio Emanuele II Abidesi ilk kralı onurlandırmak için tamamlanır ancak daha sonra rejim değişikliği olur ve krallık kalkar.

Vittorio Emanuele II Abidesi’nin en önemli özelliği tamamının saf mermerden yapılmış olması. Mermerin pürüzsüz ve saf dokusu yapının gösterişinde önemli rol oynamıştır. Diğer önemli unsurları ise yüksek sütunları, merdivenleri ve heykelleridir. Abidenin iki yanında dört atlı araba üstünde II.Emanuele’nin kanatlı halini, ortadaki heykel ise at üstünde, komutan halini tasvir eder. Adına yapılan heykellerde son derece ihtişamlı tasvir edilmiştir ve bu heykeller tek başlarına bile ayrı ayrı sanat eserleridir. Genel olarak neoklasik bir eserdir ve dönemine uygun olarak çok gösterişlidir. Abidenin bir parçası olarak Altare della Patria vardır ve bu meçhul asker mezarı bulunur. Meçhul asker mezarı 1. Dünya savaşı sırasında ölenleri onurlandırmak amacıyla yapılmıştır.

Roma’nın çoğu noktasından görülebilir yüksekliktedir ancak dilerseniz abidenin üzerinden Roma’yı da izleyebilirsiniz. Dışarıdan merdivenleri ve sütunları seyrettikten sonra, arka tarafta bulunan asansör ile terasa çıkmanız mümkün. Cüzi bir miktar talep edilecektir ancak buna değer. Mermerlerin değeri paha biçilemediğinden yapının herhangi bir noktasında yere eşyalar bırakmak ya da oturup keyif yapmak yasak. Görevliler sıklıkla yorgun ziyaretçileri uyarıyor ama dilediğinizce fotoğraflayabilirsiniz. Abidenin içinde Museum of the Risorgimento adında bir müze de var. Bu müzede Roma tarihi için önemli şahsiyetlerin büstleri, şahsi eşyaları, savaş hatıraları, savaş eşyaları ile Roma’yı anlatan önemli resimler bulunuyor.

Vittorio Emanuele II Abidesi Ziyaret Bilgileri

Oldukça merkezi bir noktada olan Vittorio Emanuele II. Abidesi’ne ulaşım da son derece kolay. İçini gezmek isterseniz müze 18:30’a, abide ise 16:00’a kadar açık. Dışarıdan zaten günün ve gecenin her anı çok gösterişli. Metro ile ulaşmak isteyenler Colosseo durağında inmeliler. Otobüslerden birine atlamak isterseniz çoğu hat buraya uğruyor yine de 780,715,119,64,63,62,40 hatları aklınızda bulunsun.

Roma’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

vittorio emanuele 2 abidesi

 

Menü