Aristoteles Meydanı – Selanik

Meydanı, çevresindeki Yunanistan Cumhuriyeti binaları listesinde bulunan 12 bina oluşturur. Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından tasarlanan Aristoteles Meydanı günümüze gelene kadar birçok restorasyon işleminden geçmiştir. Etrafında kafe, restoran ve barlar bulunan meydan şehrin en canlı noktalarından birisi olup Selanik’in sosyal yaşamında önemli bir rolü vardır, diğer bir deyişle şehrin kalbi bu meydanda atmaktadır. Karnaval, noel, festivaller gibi birçok etkinliklerin yanı sıra siyasi mitingler de bu meydanda yapılır.

Beyaz Kule‘ye 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Aristoteles Meydanı şehrin en merkezi noktası diyebiliriz. Zamanın kralı 2. Philip, filozof Aristotelous’u oğlu Büyük İskender’i politik ve askeri açıdan geliştirmesi için getirtmiş. Bu filozofun ismi daha sonra bu meydana verilmiş. Günümüzde çok sayıda miting ve siyasi konuşmalara ev sahipliği yapan Aristoteles Meydanı festivaller, karnaval kutlamaları ve Noel gibi bir çok kültürel etkinlik için de kullanılmaktadır.

Aristoteles Meydanı Ziyaret Bilgileri

Selanik’in ana meydanı olan Aristotelous Meydanı sahil kenarındaki Nikis Bulvarı üzerinde yer alır. Meydan yılın her günü ve saati ziyarete açıktır. Buraya kadar gelmişken uzun senelerdir bu meydanda kuş yemi satan kişiden biraz kuş yemi alıp meydandaki kuşları besleyebilirsiniz. Eğer burayı akşam saatlerinde ziyaret etmiş ve karnınız da acıktıysa meydanın çok yakınında bulunan Ladadika Bölgesi bir şeyler yemek ve güzel vakit geçirmek için iyi bir tercih olacaktır.

Selanik için önemli bir turistik alan olan bu meydan, yerel halk ve turistler için popüler bir yerdir. Beyaz Kule’ye yürüme mesafesinde olan bu ünlü meydan, ziyaret eden her yaştan insanın kendine özgü bir şeyler bulabileceği mekanlar ile donatılmış sanki. Kafeler, alışveriş yerleri, barlar, kitapçılar, bankalar, oteller vs. hepsini meydanın etrafında bulmak mümkün.

Selanik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

aristoteles meydanı

Menü