Beyaz Kule – Selanik

Yunanca adıyla Lefkos Pirgos olan bu kule, Selanik şehrinin simgelerinden biridir. İzmir Kordon’a benzeyen deniz kenarında bulunan bu kule tam olarak ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmese de 15. yüzyılda Osmanlı’nın Selanik’i işgali sonrası yaptırıldığı düşünülüyor. Mimar Sinan’ın yaptırdığını söyleyen kaynaklar da mevcut ancak bu konu tam olarak netlik kazanmamış durumda. Osmanlı Devleti zamanında denizden gelen saldırılara karşı savunma amacıyla kullanılan kule zamanla kale, zindan ve garnizon olarak çeşitli amaçlarda da kullanılmıştır. 1826 yılında kulede yapılan katliam sonrası ‘Kanlı Kule’ olarak adını almış. Beyaz Kule, şimdiki adını Balkan Savaşları sonucunda şehri ele geçiren Yunanların kuleyi beyaza boyamasından alır. Zamanla eski rengini almasına rağmen yapının adı Beyaz Kule olarak kalmıştır. 30 metre yüksekliğinde, 70 metre çapında 6 katlı olan bu kuleye ayrıca zamanında Aslan Kulesi ve Yeniçeri Kulesi de denilmekteydi.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde eski Bizans Kulesi yerine inşa edilen Beyaz Kule’nin mimarının Mimar Sinan olduğuna dair söylentiler olsa da yapının Venedikli mimarlar tarafından yapıldığı kabul edilmiştir. Kule, zindan olarak kullanıldığı dönemde 1826’da Sultan II.Mahmud’un emri üzerine kuledeki tutukluların hepsi kılıçtan geçirilince adı, ‘Kanlı Kule’ olarak değiştirilmiş. Osmanlı-Türk döneminde Beyaz Kule’ye; ayrıca Kalamarya Kulesi adı da verilmişti.1988 yılında Selanik erken Hristiyanlık ve Bizans anıtları ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girerken, aynı yıl Selanik Beyaz Kule ile Europa Nostra koruma ödülünü almıştır.

Beyaz Kule Ziyaret Bilgileri

Pazartesi günleri kapalı olan kule, diğer günler 8.30-15.00 saatleri arası ziyarete açıktır. Beyaz Kule’yi ziyaret ettikten sonra civardaki ücretsiz tekne turlarına katılabilirsiniz. Yaklaşık 30-40 dakika süren bu tekne turları ücretsiz olsa da tur esnasında sizden bir içecek içmenizi istiyorlar. İçecek fiyatları 4-5 euro civarında. Tekne turu sizin için iyi bir tercih değilse buradan yürüyerek Aristoteles Meydanı‘na geçebilir veya kordon boyunda yürürken denize bakan cafelerde dinlenip bir şeyler içebilirsiniz.

Selanik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

beyaz kule

Menü