Atatürk’ün Evi – Selanik

Türkiye’den gelen ziyaretçilerin uğraması gereken en önemli noktalardan biri olan Atatürk’ün Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği Selanik’teki evdir. Selanik Belediyesi’nin Mustafa Kemal’e hediye etmek üzere 1933 yılında satın aldığı ve 1937 yılında hediye ettiği bu tarihi ev 10 Kasım 1953 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır.

1953 yılından bu yana müze olarak kullanılan Atatürk’ün Evi yılda yaklaşık 50 bin ziyaretçiyi ağırlıyor. Son zamanlarda garip bir restorasyona uğrayan Atatürk’ün doğduğu evde maalesef artık çok eşyası yok. Evde bulunan eşyalar restorasyon sürecinde ülkemizdeki ilgili müzelerde sergilenmek üzere Türkiye’ye getirilmiş. Yine de sadece Atatürk’ün doğduğu ev olması ve ona ait bir kaç eşya bile insanı duygulandırmaya yetiyor. Evin içindeki odalardan birinde Atatürk’ün oturur vaziyetteki birebir heykelini de görebilirsiniz. Bu tarihi evi ziyaret ettikten sonra şehrin simgesi sayılan Beyaz Kule‘ye buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Atatürk’ün Evi Ziyaret Bilgileri

Türk Konsolosluğu’nun hemen yanında bulunan Atatürk Evi Müzesi, Agiu Dimitriu Caddesi, ApostoluPavlu Sokağı No:17 adresindedir. Pazartesi günü ziyarete kapalı olan müze, diğer günler 10:00-17:00 saatleri arası ziyaret edilebiliyor. Manevi bir değer taşıyan bu eve giriş ücretsizdir.

Selanik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

atatürk evi müzesi

Menü