Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona’ya geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Barselona’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Barselona Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Sagrada Familia

Kristof Kolomb Heykeli

La Rambla Caddesi

La Boqueria

Park Güell

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Casa Mila

Santa Maria Del Mar Bazilikası

Barselona Katedrali

Camp Nou

Tibidabo

Barceloneta Plajı

Montjuic Tepesi

Barselona Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

barselona gezilecek yerler

Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona gezilecek yerler konusunda her tarzdan ve yaştan gezgine hitap edebilecek bir şehir. Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olan Barselona denizi, kumsalı ve birbirinden zengin mimari yapılarıyla tüm gezginlerin aklında kalacak bir şehir.

İspanya denilince gezginlerin ilk aklına gelen şehir kuşkusuz Barselona.. Kimi futbol takımı için, kimi keyifli sosyal hayatı için, kimiyse tarihi için seviyor. Benim için ise iki önemli şey vardı, biri Gaudi diğeri orta sınıf İspanyol halkı. Barselona‘ya yaklaştıkça ”N’olur birkaç sokak sanatçısına denk geleyim” yakarışlarına başladım. Tabii tesadüfleri biraz da biz yaratırız bu yüzden işte ilk görülecek yer La Rambla Caddesi. Ben ilk görülecek dedim ama önce birkaç yer gezip,burada daha uzun vakit geçirmenin ve dinlenmenin iyi olacağını düşünüyorum.

Barselona gezisi denilince elbette herkesin uğrak noktası Sagrada Familia‘dır. Dünya mirası listesine dahil olan bu güzel kilise Gaudi’nin mimari eseri olduğunu bas bas bağırıyor. Arka taraflarına geçince tasarıma pek uymadıkları beton bloklardan belli oluyor. Kentin ünlü mimarının son eseri olan Sagrada Familia bölgeye gelen gezginleri resmen büyülemek için yapılmış gibi. Bitmeyen Kilise olarak anılan ve inşaatı halen devem eden kilisenin 2025’te bitirileceği söyleniyor. İçi bir masal dünyası gibi görünen, kuleleriyle cennete uzanan bir mimari harikasının, bitmemişliği ile turist merkezi olması tabii ki üzücü. Kulelerine dışarıdan bakarken ”ne güzel yaptım” diyerek arka arka yürürken tramvayın altında kalan Gaudi, hayatının projesinin bitimini tabii ki göremedi. 1882 yılında başlayan inşaat biter mi bilinmez çünkü bitmemesiyle ünlendi bir kere. Hala bağışlarla yapımına devam edilse de, zamanında Gaudi’nin anısına saygısızlık etmemek adına projeye devam etmeyen Dali’ye de selam olsun.

Kimilerinin deli, kimilerinin dahi dediği Gaudi’nin kente katkılarından diğeri olan Park Güell ise buraya gelenlerin diğer bir uğrak noktası. Benim için Sagrada Familia’dan daha önemli bir yer burası. Doğadan ilham alarak, Katalan görkemini göstermelik bir site olarak yapılmış ve sonra parka çevrilmiş. Masal diyarı derler ya işte Park Güell tam da öyle bir yer. Benzerine pek rastlanmayan bir alan burası. Geziniz ve görünüz efendim. Park Güell ile aynı cadde üzerinde ve pek yakın olan diğer eser de Casa Mila. Modern binaların arasında kaldığından önünden geçip gitmemeye dikkat etmeniz lazım. Önündeki kalabalık ilginizi çeker diye umuyorum. İş merkezi amaçlı yaptığı bu bina da elbette sıradan bir bina değil. Gaudi’nin en önemli ikinci eseri sayılsa da benim için ilk sıradadır. Sanıyorum önünde binaya bakarak bir saat falan geçirdim. Mimari ilgilileri Gaudi eserlerinden son derece etkilenecektir eminim. Yapıları gezmeden önce sadece kabaca bir bilgi edinip, kendinizi keşfe bırakmanızı öneririm. Gördüklerinize inanamayacaksınız. Sonra da bilgileri karşılaştırırsınız.

Artık biraz dinlenip, rahat rahat turlama zamanı geldiğine göre La Rambla Caddesi’ne gitme zamanı geldi. Gerçi bu arada Barselona’nın diğer caddelerini ve sokaklarını da oldukça sevdim. La Rambla çok kalabalık, her ülkeden ve her kesimden insanın bulunduğu bir yer. Burada güvenliğe de biraz dikkat etmek gerekiyor. Öyle soğuk Avrupa ülkelerindeki gibi sonsuz güvenlikli görünen bir yer değil zaten. Şehrin sosyal hayatını burada güzelce hissedebilirken ünlü yemek ve içkilerini tadabilirsiniz. Tapas denilen bizim meze kültürüne benzeyen yiyecekleri her yerde var. Gözünüze güzel görünen, sevdiğiniz bir yere biraz oturun derim.

Caddenin deniz tarafından Kristof Kolomb Heykeli var. Benim için fazlaca abartılan bir heykel ama tarihi açıdan yerel halk açısından önemli elbette. Buraya kadar gelmişken heykeli bir görün derim. Deniz kenarında akşam saatleri açılan seyyar tezgahlarda sıkça alışveriş yapılan yerler. Heykelden caddeye doğru giderken sokak sanatçılarının gerçekten üzerine çalışılmış gösterilerini görebilirsiniz. Biraz ilerleyince her türlü meyve ve meyve suyunun, et ve balıkların satıldığı La Boqueriapazarını göreceksiniz. Uzun ve yorucu yolculuklar sonrasında bu pazar yeri benim için cennet gibiydi.

En sevdiğim kentlerden biri olan Barselona’da halk ta beni hiç yanıltmadı. Konuştuğum herkes ve esnaf genellikle sıcacıktı. Gezip görülecek yerler de öyle kolayca bitmiyor. Turistik açıdan Casa Mila, Katalan Ulusal Sanat MüzesiBarselona Katedrali ve Santa Maria Del Mar Bazilikası gibi birçok yer var. Tabii Camp Nou‘yu es geçmiyoruz. Eğer futbola uzaktan yakından ilginiz varsa burayı da görmenizi tavsiye ederim. İlgi alanınıza göre önceden araştırıp bir gezi planı çıkarmanız yararlı olacaktır yok plan program sevmem derseniz kendinizi Barselona sokaklarına bırakıp gitseniz de çok keyif alırsınız.

Güzelim kentin gündüzünü gezip görerek geçirince, herkesin akın ettiği plajlara doğru yol almak iyi olur dedim. Evet iyi oldu, kumlara yayılıp pek çok milletten insanla sohbet edip yaz akşamını tadını çıkarttım. Gerçi tek başınıza dahi olsanız kimse kimseye rahatsızlık vermiyor. Barselona’ya geldiğinizde durmayın derim. Kendinizi Barceloneta Plajı‘na atmadan önce enerjinizi toplayın ve durmadan gezin, her sokağa girin. Eminim ki burayı siz de en az benim kadar çok seveceksiniz.

Menü