Berlin Duvarı – Berlin

Almanca karşılığı ‘Berliner Mauer’ olan Berlin Duvarı, Doğu Almanya Meclisi tarafından, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için 13 Ağustos 1961 yılında yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki yapıdır. Soğuk savaş sonrasında Sovyet güçlerin elinde bulunan Doğu Almanya kısmındaki Alman vatandaşları sıklıkla batıya geçmeye teşebbüs etmiş ve çok sayıda kişi ölmüş ya da yaralanmıştır. Duvarın doğu kısmı kaçışları önleyebilmek amacıyla daima beyaz tutulmuş, yerlere çeşitli kapanlar kurulmuştu ancak batı tarafı şehrin yeniden inşaasıyla uğraşan vatandaşlarca grafitilerle süslenmişti.

2.Dünya Savaşı’nın sonucunda, savaşı kaybetmiş olan Almanya’nın başkenti Berlin, Amerikan, Fransız, İngiliz ve Sovyet güçlerince 4 farklı yönetim bölgesine ayrıldı. Ardından, Batı ittifakı, yönetim birimlerini birleştirme kararı aldı; ancak Sovyetler Birliği bu birleşmeyi kabul etmedi II. Dünya Savaşı sırasında Doğu Almanya’dan Batı’ya kaçışlar büyük ölçüde Berlin’den gerçekleşiyordu. Duvarın amacı Doğu Almanya halkının Batı Almanya’ya kaçmasını önlemektir. 9 Kasım 1989 tarihine kadar ayakta duran bu duvar, Doğu Almanya’nın vatandaşlarına Batı’ya göç izni vermesinin ardından, tüm tesisleri ile birlikte yıkılmıştır. Zamanla adına halk arasında ‘utanç duvarı’ da denilen duvarın henüz yıkılmamış bir bölümü, günümüzde her türlü politik ve apolitik sanatçının sokak çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

Berlin Duvarı’ndaki grafitiler arasında akla en çok kazınanlardan birisi de öpüşen amcalar olmuştur. Herkes gibi benim de ilk aklıma gelen bu amcaların gay olduklarını düşünmek oldu. Ama işin gerçeği bu düşüncelerimi doğrulamadı. Bu grafitiyle anlatılmak istenen şey sosyalist liderlerin birbirine bağlılığı. Çünkü sosyalist devletlerde bağlılığı ve sevgiyi göstermek amacıyla dudaktan dudağa öpüşme geleneği varmış. Liderler eğer böyle bir poz vermezlerse aralarının bozuk olduğu düşünülürmüş. Neyse ki Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği’nin yıkılmasının ardından bu gelenek sürdürülmemiş..

Genellikle acılar ve ölümlerle anılan Berlin Duvarı, günümüzde çok sayıda turist ağırlıyor. Tabii İkinci Dünya Savaşı’nın önemli simgelerinden biri olması da unutulmuyor ve hakkında sürekli yeni belgeseller çekilip araştırmalar yapılıyor. Aile ve dostlarından duvarla koparılan vatandaşlar ise zaman zaman anma için duvarı ziyaret ediyor.

Berlin Duvarı Ziyaret Bilgileri

Hala bir kısmı ayakta duran duvar 7/24 ziyarete açıktır.

Berlin’de Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

berlin wall

Menü