Büyük Kanal – Venedik

Venedik’in ünlü kanallarından en büyüğüdür. Büyük Kanal, diğer kanal kolları için bir orta koridor vazifesi görür. ”S” şeklinde kenti bölen bu kanal 3.800 metre uzunluğuna sahiptir ve ortalama derinliği 5 metre ölçülmüştür. Santa Lucia tren istasyonu önündeki denizkulağı denilen yerden başlar ve diğer ucu Saint Mark Basin’e uzanır. Yerel olarak Canalazzo ve çoğunlukla Grande Canal ismi kullanılır.

Kanalın kıyılarında bulunan 200’e yakın yapı oldukça ilgi çekicidir. 13.yüzyıl ile 19. yüzyıl aralığında inşaa edilen bu binalar Venedik yönetimi açısından kentin sanatını ve gelişimizi göstermesi açısından oldukça önemsenmiş. Kentin zenginlerinin yaşadıkları saraylara büyük yatırımlar yapmaları, alt tabakanın kanal kıyısındaki evlere önem göstermesini ve asillerle böylece aşık attıkları söylenir. Büyük Kanal’ın kollarında bulunan binalarda dönemin sanatının ve sosyal yaşamının nasıl şekillendiği rahatlıkla görülebilir. Her ne kadar halk saraylarla yarıştı denilse de aslında 10. yüzyılda kanal kenarları daha ziyade tüccarların elindeymiş. Böylece kolay ulaşım sağlayabiliyorlarmış. 12. yüzyıldan sonra ise Bizans mimarisinden etkilenen yapılar başlamış. 15. yüzyıl ise çevre ülkelerde olduğu gibi gotik mimari tarzı oluşmaya başlamış. Gotik mimari için en bilindik örnek ise Altın EV olarak geçen Ca d’Oro’dur. Tabii yine 16. yüzyıl barok tarzın yükselişi olmuş. 17. yüzyıl bittiğinde ise artık yeni yapılaşma olmamış ve hali hazırda kullanılan binalar korunmaya başlanmış. İşte tüm bu değişimler ve etkiler kanal boyu adeta bir zaman müzesi gibi incelenebilinir durumda. Büyük Kanal kıyısındaki dini yapılar da elbette büyük özenle inşaa edilmiş. Bu dini yapılardan en önemlilerinden biri Santa Maria della Salute Bazilikası’dır diyebiliriz. Barok tarzda inşaa edilmiştir ve 18. yüzyıldan beri kullanılmaktadır.

Kanal, tarihten günümüze ulaşım için yoğun olarak kullanılmıştır. Halen deniz taksiler, vapurlar ve gondollar sıklıkla kullanılır. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği gondol turları ile kanal dahil, pek çok önemli yapı görülebilir. Ünlü Casanova’nın evi yine gondolla görülebilen binalardandır. Şehir trafiğinin yoğun olduğu kanallarda her yıl kürek oyunları düzenlenir ve ilginin dağılmaması sağlanır.

Büyük Kanal üzerinde pek çok köprü kurulmuş ancak çok azı günümüze dek sağlam kalabilmiştir. 19. yüzyılda Rialto Köprüsü tek başına Büyük Kanal’ın iki yakasını bağlarken, bugün Yalınayak Köprüsü ve Accademia Köprüsü de bulunmaktadır. Dördüncü köprünün yapılıp Roma Meydanı olan bölgeye bağlanması istenmektedir.

Büyük Kanal gezinizin başında büyük olasılıkla Santa Maria di Nazareth Kilisesi, Santa Lucia Tren İstasyonu, Palazzo Calbo Crotta Oteli ve San Simeone Piccolo Kilisesi’nin görülmesi ile başlar. Genişlediği alanda Pazar Yeri, Ca D’Oro, Ca Foscarini ve Rialto civaronda Palazzo Marcello,P alazzo Garzoni, Ca’Rezzonico görülebilecek yapılardan birkaçıdır.

Büyük Kanal’da minik vapurlar ile dolu dolu bir gezi yapabildiğiniz gibi gondolları da kullanabilirsiniz. Gondol turlarında 6 ya da 8 kişi katılmak maddi olarak daha avantajlıdır. Kara üzerinde yürüyüş ile de kıyıda bulunan güzel yerler ziyaret edilebilinir. Kara yolunda mesafe uzunluğundan dolayı tam bir tur yapılamayabilir keza gondol da Büyük Kanal’ın her yerine gitmez. Venedik’te ara sokakları, yani kanalın kollarını gondolla gezmenin keyfi bambaşka olsa da büyük bir tur için mini vapurlar daha ideal olacaktır.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü