Rialto Köprüsü – Venedik

Büyük kanal üzerinde bulunan dört büyük köprüden biri olan italyanca adı Ponte di Rialto, ingilizce adı ise Rialto Bridge olan Venedik’in en ünlü köprüsüdür Rialto Köprüsü.

Büyük Kanal üzerindeki bu büyük taş köprü, ilk başlarda ağaçtan inşa edilmiş ardından yangın geçirmiş ve farklı tarihlerde çökmüştür. Ahşap haline benzeyen cesur mimarisiyle taş köprünün inşasına 1588 yılında başlanmış ve 1591 yılında tamamlanmıştır. Bugün üzerinde bulunan dükkanlarıyla, mimarisiyle ve Büyük Kanal‘ı yürüyerek geçmenize olanak sağlayan Rialto Köprüsü Venedik‘in en güzel köprüsüdür.

Köprü üzerinde şehrin en zenginlerinin dükkanları yer almaktadır. Bu renkli dükkanlardan alışveriş yapabileceğiniz gibi aynı zamanda köprüden Venedik’in muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Şehri fotoğraflamak isteyenler için de en önemli noktalardan biri olan Rialto Köprüsü ticari amaçlarla inşa edilse de bugün şehre gelen turistlerin en önemli uğrak noktalarından biridir.

Köprünün her iki yakasında da dinlenebileceğiniz, kahve içebileceğiniz ve karnınızı doyurabileceğiniz güzel restaurantlar mevcut. Siz de bu yerlerden birinde bir kahve molası vermek isterseniz kahvenizi ekstra sıcak istemeyi unutmayın. İtalyanlar kahvelerini bize göre daha ılık içiyorlar.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü