Dükler Sarayı – Venedik

İngilizce ismi Palazzo Ducale, İtalyanca ismi Il palazzo Ducale di Venezia olan Dükler Sarayı Venedik’te bulunan gotik tarzda yapılan şehrin görülecek simgeleri listesinin başını çeken yapılardan biridir. Dükler Sarayı, 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiştir ve hükümet Venedik Cumhuriyeti’ni buradan yönetmiştir. Çıkan yangınlar nedeniyle birkaç kez baştan yenilenen saray, 1923 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Rıhtımdan San Marco Meydanı‘na gelirken en etkileyici binalardan biri olan Dükler Sarayı, Çan Kulesi’nin karşısına düşüyor. (Hafif çapraz) hatta vapurettodan çekilmiş fotoğraflarda Çan Kulesi sarayın kulesiymiş gibi duruyor. Dükler Sarayı zaman içerisinde birçok yıkım ve onarım görmüş. Yangınlar, depremler ve organizasyon değişikliklerinin getirdiği gereksinimler binanın yıllar içerisinde sürekli değişimine neden olmuş.

Dükler Sarayı‘nın kapısından girdiğinizde muazzam bir avlu karşılıyor sizi, avlunun her bir köşesi farklı bir dokunuşun izlerini taşıyor. Bir yan daha sade iken diğer taraf heykeller, süslemelerle sanki farklı bir binanın parçasıymış hissini veriyor. Sarayın içerisinde fotoğraf çekmek yasak olduğu için genellikle koridor ve merdiven başları gibi yerlerin fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.

Mimari olarak bir başyapıt olarak görülür ki Ruskin tarafından ‘dünyanın merkezindeki yapı’ olarak betimlenmiştir. Hükümet Konağı, Adalet Sarayı, Dük Konutu olarak kullanılan Dükler Sarayı’nın asıl işlevi Venedik Cumhuriyeti’nin görkem ve üstünlüğünü tüm konuklara göstermektir. Taç giydirme törenlerinin yapıldığı ‘Dev Merdivenler’ görülebilir. Avluya açılan kısımda Porta della Carta’nın girişi görülmelidir. Büyük Konsey Salonu’nun bir duvarını Tintoretto’nun ‘Cennet’ isimli yapıtı kaplar. İç kısmında mutlaka görmeniz gereken kısım ya da eserlerin başında Tintoretto’nun en güzel mitolojik yapıtı olan ‘Collegiate’, vatana ihanetle suçlanan düklerin tasvir edildiği ‘Sala del Maggior Consiglio’ görülmesi gereken eserlerdir.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü