San Marco Meydanı – Venedik

Sakin olduğu dönemlerde tarih kitaplarından fırlamış gibi görünen, Attila İlhan’ın şiirlerine konu olan ve Napolyon tarafından ”Dünyanın en güzel salonu” olarak tarif edilen ünlü Venedik meydanıdır. İsmini ihtişamlı San Marco Bazilikası‘ndan alır. Çevresi Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie ve Ala Napoleonica ile çerçevelenmiş haldedir.

Eski tarihlerde manastır bahçesi olan meydanın ilk ünlenmesi ticaret sayesinde olmuştur. Su taşımacılığı için uygun bir alan olması onu, tüm Venedik ticaretinin can damarı haline getirmiştir. Büyük bir han ile çevrelenmiş ve bu han tüccarlar tarafından kullanılmıştır. Günümüzde korunan tarihi dokusu ile dünyanın en güzel meydanları arasına girmiştir. Barındırdığı önemli eserlerin yanı sıra tarihten günümüze kadar sosyal, dini ve siyasi hayatın merkez noktası olmuştur.

San Marco Meydanı batıda Ala Napoleonica ve Corner Müzesi, kuzeyde Procuraatie, güneyde Florian ile çevrilidir. Ortasında, köşeye yakın Aziz Mark’ın Çan Kulesi vardır ve en ünlü Venedik yapılarındandır. 99 metre yükseklikteki kule, terasına çıkıp manzaraya izlemeye açıktır. Meydanın güvercinleri de çoğu turistin ilgisini çeker. İnsana çok alışıklardır ve sizinle birlikte meydanda gezip, elinizden yemek yiyebilirler.

San Marco Meydanı’nda bulunan kafe ve lokantalar daima canlıdır. Hem gün içinde hem de akşamları güzel müziker duyabilirsiniz. Özellikle akşamları sokakta bir şeyler içip, bir yerlerde dinlenebilirsiniz.

Meydana ulaşırken sık sık kaybolunduğundan her yerde küçüklü büyüklü işaret tabelaları bulabilirsiniz. Kış aylarında buraya gelmeden önce gel git durumunu kontrol etmenizi öneririz zira suyun yükseldiği dönemde San Marco Meydanı sularla dolabiliyor.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü