Aziz Mark’ın Çan Kulesi – Venedik

Venedik San Marko Meydanı’nda yer alan, San Marco Bazilikası‘nın çan kulesidir ve 98,6 metre yüksekliğe sahiptir. Meydanda ayakta duran tek kuledir ve dünyadaki emsallerine oranla sade bir tasarımı vardır. Tuğlalarla döşenmiş ve 5 adet çana sahiptir. Kulenin tepesi piramit formundadır ve onun üzerinde başmelek Gabriel yani Cebrail tasviri bulunur.

Önceleri saat kulesi işlevi gören kule, 9. yüzyılda Pietro Tribuno döneminde inşaa edildi. 12. yüzyıla gelindiğinde yapımı bitirildi. Çan kulesinin en alt katı askeri muhafızların barınağı olarak kullanılmaya başlandı. Tepe kısmı ise ahşaptan yapılmıştı. 1489 yılında çıkan bir yangında tahrip olan kule daha sonra 1511 yılında yaşanan depremde de epey zarar gördü. Yıllar içinde çeşitli genişletilme, restorasyon ve tamamlama çalışmalarından geçen Aziz Mark’ın Çan Kulesi‘nin başında önce Giorgio Spavento, sonra da Bartelemeo Bon of Bergamo bulundu. Atina’dan alınan San Mark ve Venedik heykeli, altın yaprak kule ve Gabriel tasvirinin konulmasıyla 1513 yılında son halini aldı. Son halini aldıktan sonra da yangınlar ve zamanın verdiği zararlar bitmedi. Özellikle yıldırım çarpmalarıyla düşen tuğlalar insanların ölümüne yol açıyor ve ciddi sorun teşkil ediyordu. 1902 yılına gelindiğinde tüm restorasyonlara rağmen çatlaklara ve tahribatlara dayanamayan kule çöktü. Aynı yıl içinde kulenin tekrar inşaasına karar verildi ve yeni inşaat 1912 yılında tamamlanarak, San Mark festivalinde kutlamalarla açıldı.

Kulede bulunan beş çanın birbirinden farklı amaçları vardır. Marangona çanı gün doğumu ve batışını, Trottiera Maggior Consiglio çanı gelmekte olan üyelerin çabuk olmasını, Maleficio çanı infaz alanına toplanılmasını, Mezza Terza ise senatonun bir araya geleceğini belirtmekte kullanılır. Yine bu meydanda düzenlenen Volo del Anzolo yada Del Turco olarak bilinen festivalde halktan biri kulenin tepesine tırmanır ve alt katta bekleyen başkana çiçek hediye ederdi.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi Ziyaret Bilgileri

San Marco Meydanı‘nda bulunan kule özel günlerde, özellikle Noel’den sonraki iki haftada kapalıdır. Bunun dışında yaz başı 19:00, yaz döneminde ise 21:00’a kadar ziyarete açıktır. Ücret ödeyerek çan kulesinin terasına çıkabilir ve buradan tüm Venedik’i kuş bakışı seyredebilirsiniz. İlginç bir ayrıntı olarak, Tüm Venedik kulenin tepesinden görülebilirken ne yazık ki Büyük Kanal görülememektedir.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü