San Marco Bazilikası – Venedik

1987 yılında Venedik’le birlikte Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınan San Marco Bazilikası, Yunan haç planı üzerine inşa edilmiş beş kubbeden oluşmaktadır. İstanbul’un en ünlü yapılarından olan Aya Sofya Müzesi baz alınarak yapıldığı söylenen bazilika Venedik’te bulunan en ünlü kilisedir.

Bazilikanın yapımına 828 yılında başlanmış olsa da yapı, 978 yılında restorasyon görmüş ve 1063 yılından 1617 yılına kadar yapısına uygun olarak eklemeler yapılarak bugünkü halini almıştır. Roma Katolik Mezhebi için önemli bir yere sahip olan yapı 8 Ekim 1094 yılında kutsanmıştır.

Bazilikada altın heykeller, cam işlemeleri ve oyma eserler görülebilir. Yapının dışı üç kısımdan oluşmaktadır. Beş kemerli mermer sütunların üstünde ilahiyat, kardinal heykeli ve savaşçı azizler heykeli vardır. Romanesk kabartmalar yapıda dikkat çeken diğer kısımlardandır.

Venedik’te San Marco Meydanı‘nda yer alan italyanca adı Basilica di San Marco ve ingilizce adı Saint Mark’s Basilica olan San Marco Bazilikası Bizans mimarisinin en ünlü örneklerinden biri durumundadır. Şehrin en meşhur kilise yapılarının başını çeken bu yapıl Düka’nın Sarayı‘na bitişik ve bağlantılı durumdadır. Orijinalde bu yapı Venedik dükalarının şapelidir ve şehrin katedrali değildir. Bazilika, 1807 yılından beri Venedik Patriği’nin, Venedik piskoposluk ruhani dairesi Roma Katolik Başpiskoposunun ikametgahıdır.

Venedik’in zenginlik ve gücünün bir sembolü olarak bazilikanın bazı bölümleri yaldızlanmıştır ve bu nedenle 11. yüzyıldan beri Chiesa d’Oro, Church of Gold, Altın Kilise, Altınların Kilisesi olarak da adlandırılmaktadır.

Bir meleğin selamı olduğu düşünülen ve İncil’de geçen ‘Selametle, İncil yazarım Markus. Burada bedenin dinlenecektir.’ sözlerine binayen Markus’un defnedilebilmesi için bu bazilika yapılmıştır. Venedik şehir manzarasının en iyi izlenebileceği noktalardan biri olan Venedik San Marco Bazilikası, bu şehirde ziyaret edilecek yerlerin başındadır.

Dükler Sarayı‘nda geçici bir yapı olarak inşa edilen bu yapı, tarihinde büyük bir yangın geçirmiş ve onarıldıktan sonra yapısına uygun olarak üzerinde çeşitli işlemler görmüştür. Adını alan, Aziz Markus’un kemiklerinin gömülü olduğu bu bazilikanın girişinde Osmanlı figürleri görülebilmektedir. Bu sanatsal çalışmada Aziz Markus’un kemiklerinin Osmanlı’dan kaçırılarak buraya getirilmesi tasvir edilmektedir. Domuz sandıklarıyla taşınan kemikler, sandıklarda domuz olduğundan dolayı Osmanlılar tarafından kontrol edilmemiş, böylece Aziz Markus’a ait kemikler buraya rahat bir şekilde taşınmıştır.

Venedik’i temsil eden Kanatlı Aslan‘ı ve 1204 yılında İstanbul’dan çalınarak getirilen Dört At Heykeli’ni (quadriga) bu yapı üzerinde görmek mümkündür. Dört At Heykeli aynı zamanda İstanbul’dan kaçırılan ilk tarihi eser olarak da bilinmektedir.

San Marco Bazilikası’nda Görülebilecek Yerler ve Eserler

 • Aziz Markos ve Melekler Heykeli: 15. yüzyılda eklenen bu heykel ana kapının üstündedir.
 • Aziz Markos’un Atları (Dört At Heykeli): Bazilika dışında bulunan bronz atlar dört tanedir ve orijinalinin kopyasıdır.
 • Taçkapıdaki Oymalar: Ana kemer üzerindedir. 13. yüzyıldan kalmadır. Bu oymalarda üzüm toplanan Eylül ayı betimlenmiştir.
 • Ön Cephe Mozaikleri: Bu kısım 17. yüzyılda yapılmıştır ve Aziz Markos’un naaşının İskenderiye’den kaçırılışı tasvir edilmektedir.
 • Vaftizhane Mozaikleri: 14. yüzyıldan kalma bu eserde Vaftizci Yahya betimlenmektedir.
 • Sayvan: Yeni Ahit’ten sahnelerin yer aldığı kısımdır.
 • Tetrarchia: Roma İmparatorluğu’nun dörtlü yönetimi bu heykel grubunda temsil edilir.
 • Mascoli Şapeli: ‘Yeni Şapel’ olarak da bilinen bu kısım erkeklerden oluşan bir cemaate sahiptir.
 • Pentekostes Kubbesi: 12. yüzyıla ait bu eserde havariler başlarında ateşten bir hale ile görülür.
 • Hazine Odası: Konstantinapolis’den (İstanbul) getirilen hazinelerin saklandığı yerdir.
 • Göğe Yükseliş Kubbesi: 13. yüzyılda Venedikli ustalarca yapılan ana kubbedeki cennetteki İsa figürünün resmedildiği kubbedir.
 • Pala d’oro: 250 parçadan oluşan ve 10. yüzyılda yapılmış bir panodur.

San Marco Bazilikası Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Bazilika San Marco Meydanı’nda yer alıyor. Yanında Palazzo Ducale (Dükler Sarayı) ve karşısında Aziz Mark’ın Çan Kulesi bulunuyor.
 • Ulaşım: Stazione di Venezia Santa Lucia isimli tren istasyonundan şehri oluşturan kanal ve köprülerden yürüyerek veya Valaresso kanal otobüsüyle gidilebilir.
 • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:45 – 17:00, Pazar 14:00 – 17:00
 • Giriş Ücretleri: Giriş ücretsizdir. Bazilikanın yukarısındaki müze girişi 5, manzara izlenebilecek kısma geçiş ücreti ise 2 Euro’dur.
 • Notlar: Bazilika içine girebilmek için uygun giyinmek gerekmektedir. Video ve fotoğraf çekimi yasaktır. Ayrıca yapı içerisinde büyük çanta veya sırt çantası taşımak yasaktır. Çantalar ücretsiz olarak emanete bırakılabilir.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü