Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa’ya geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Floransa’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Signoria Meydanı

Floransa Katedrali

Ponte Vecchio

Uffizi Galerisi

Piazza del Duomo

Giotto’nun Çan Kulesi

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Arno Nehri

Santa Croce Bazilikası

Mercato Nuovo (Yeni Pazar)

Piazzale Michelangelo (Michelangelo Meydanı)

Basilica di San Lorenzo (San Lorenzo Bazilikası)

Vecchio Sarayı – Palazzo Vecchio

Palazzo Pitti (Pitti Sarayı)

Boboli Bahçeleri

Accademia dell’Arte del Disegno (Sanat Akademisi)

Bargello Sarayı (Halk Sarayı)

Floransa Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

floransa gezilecek yerler

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Yerler denince akla şüphesiz sayısız tarihi yapısıyla sizi adeta orta çağda hissettirecek bir şehir geliyor. İtalya’nın kuzeyinde kalan ve Toskana bölgesinde bulunan başkent Floransa, Arno Nehri‘nin kenarında kurulmuştur. Zengin bir tarihi bulunan kent, günümüzde Avrupa için bir turizm merkezidir. Jul Sezar emekli olan askerlerine nehir kenarındaki bu toprakları vermiş ve kentteki ilk yerleşim böyle başlamıştır. Floransa öyle derin bir tarihe sahip ki sokaklarında gezerken bunu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

Floransa’nın ilk adı Florantia imiş. İlk yıllarında önemli bir merkez olarak görülmemiş ancak adı tarihe geçen Medici ailesinin buradaki siyasi ve ticari otoriteyi eline alması kentin gelişimini ve ün kazanmasını sağlamış. Mediciler hakkında pek çok rivayet bulunsa da sanata olan merakları ve Da Vinci gibi dönemin sanatçılarına olan destekleri aslında günümüz Floransa’sının en önemli yapı taşıdır. 15. Yüzyıla geçerken yaşanan ve İtalyan Rönesans’ı olarak da anılan dönem, Medici ailesinden Lorenzo’nun yönetime geçmesiyle başlamıştır. Kent, Avusturya İmparatorluğuna, İtalya Krallığına ve Vatikan’a geçmiş ve bir Nazi işgali yaşamıştır. Kısaca burada birkaç paragrafta bahsedemeyeceğimiz kadar büyük bir tarihi vardır. Bu tarih ticari, sosyal ve kültürel anlamda Floransa’ya çok şey katmıştır ve sokaklardan gezerken hala bu tarihe tanıklık edilir.

Yaşayan nüfusun 400.000 civarında olduğu söylenmekte ve bu nüfus İtalyanca ve İngilizce konuşuyor ayrıca farklı inançlara sahip kişiler bir arada bu nedenle özenle korunmuş tarihi bugün de kendine yeni değerler katıyor.

19. yüzyıldan itibaren turizm merkezi haline gelen Floransa Rönesans’ın çıkış yeri olduğunu mimari yapıları ve zengin kültürüyle gösteriyor. Burada birçok sanat galerisi, tarihi yapı, müze ve tiyatrolar bulunuyor. Dante’nin şiirlerinde bahsettiği Floransa günümüzde hala gelen herkesi kendine hayran bırakıyor. Genellikle romantik bir şehir gibi anlatılsa da farklı ilgi alanlarına sahip insanlar için romantizm dışında da ilgi çekici yerler mevcut. Sokaklarda gezerken başka bir dünya keşfetmiş hissine kapılıyorsunuz. Yüzyıllar öncesinden kalma kaldırımlar, yollar, evler, kiliseler ve heykeller şehri donatıyor. Dünyanın en önemli sanat eserlerine kolayca ulaşabiliyorsunuz. Sanat hala Floransa’da çok önemli.

Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Botticelli ve Dante gibi sanatçılar burada büyüdü, sanat yaptı ve dünyaca ünlü eserlerini bu yollarda çıkarttılar. Sırf bunu bilerek bile Floransa’da gezmek başlı başına bir büyü yaratıyor. Tarih ve kültür öyle özenle korunmuş ki modern hayat içinde yüzyıllar arasında geçiş yapıyorsunuz. Bizce mutlaka görülmesi gereken yerleri ve eserleri aşağıda detaylıca anlattık. Ancak tavsiyemiz mutlaka kentte pervasızca bir tur atmanız ve İtalyan yemeklerinin tadına bakmanız. Toskana bölgesinin ve tabi ki Floransa’nın şaraplarının çok ünlü ve çok lezzetli olduğunu hatırlatırız. Zamanınız varsa akşam dinginliği burada harika. Hem bu kadar huzurlu hem bu kadar canlı bir akşam herhalde çok az şehirde vardır.

Günümüzde Avrupa’nın ticaret merkezi olarak anılsa da her yıl 10 milyonu aşkın turist ağırladığı kaydedilmiştir. Sizler gibi çok fazla insanın kenti keşfettiğini düşünürseniz daha rahat zaman geçirebilirsiniz. Rönesansın başkenti Floransa kültürü ve görkemli tarihi ile keşfedilmeyi sonuna kadar hak ediyor. Bu masalsı kenti bir kez gördüğümüzde defalarca geri gelmek isteyeceğinize eminiz. İlgi alanınız ister romantizm, ister mimari, ister heykel, ister ticaret vb. olsun aradığınız her şey burada var. Elbette modern alışveriş merkezleri, lokantalar, kafeler de dahil. Gezin, etrafı izleyin ve şehrin o masalsı büyüsüne kapılıp gidin.

Menü