Kristof Kolomb Heykeli – Barselona

Oldukça tartışmalı bir heykel olan Kristof Kolomb Heykeli bronzdur ve Kolomb’un heykeli ile birlikte bu sütunun tamamı 60 metrenin üzerinde bir yüksekliğe sahiptir. Heykel, uzunca bir kolon üzerinde durur ve bu kolonda çeşitli küçük heykeller bulunur. Bu küçük heykellerden en önemli dördü Katolonya Prensliği, Kastilya, Leon Krallığı ve Aragon simgeleridir. Heykeli yapan sanatçı Rafael Archedir ve donanma karargahına yakın konumlandırılmıştır.

Heykelin genel olarak tartışmalı olmasının sebebi ise heykelin işaret ettiği noktadır. Zamanında Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’un Barselona’ya geri dönüşünü kutlamak ve bu keşfin önemine ithaf etmek için Barcelona Universal World Exposition’da yapılmıştır. Bu fuar 1888 yılında heykelin yapımına ön ayak olsa da asıl sorun heykelin yerleştirilmesinde oluşmuştur. Kristof Kolomb Heykeli’nin Amerika’yı göstermesi istense de bugün yanlış yönü gösterdiği söylenmektedir. Barselonalılar bunun için, heykelin yerleştirildiği gün havanın puslu olmasını sorumlu tutar. Diğer tartışmalar ise Kolomb’un bir istilayı başlatması ve yerlilerin asimile olmasına yol açması ile aslında Amerika’yı keşfedenin Kolomb olmadığıdır. Tüm bu tartışmalara ve hiçbirinin kanıtlanmamasına rağmen bugün Kristof Kolomb Heykeli en çok turist çeken noktalardan biridir. Dünyanın her tarafından binlerce turist bu heykeli görmeye gelir. Elbette heykelin ince işlemeleri ve ihtişamı görülmeye değer. Bir sanat eseri olarak azımsanmayacak bir önemdedir.

Kristof Kolomb Heykeli Ziyaret Bilgileri

Kristof Kolomb Heykeli ünlü La Rambla Caddesi‘nin deniz tarafında bulunur. Caddeye ulaştığınızda deniz tarafına ilerlediğinizde zaten rahatlıkla heykeli görebilirsiniz. Sütun içerisinde bir asansör mevcut ve bu asansör sayesinde heykelin tepesindeki seyir terasından Barselona’yı izleyebilirsiniz. 3-5 euro gibi bir giriş ücreti var mevsime göre 18:30 yada 20:30’da kapanıyor. Buraya uzak bir konumdaysanız metro ile Drassanes durağından kolayca ulaşabilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

columbus monument

Menü