La Rambla Caddesi – Barselona

Barselona’nın en merkezi caddelerinden biridir ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Deniz tarafında Kristof Kolomb Heykeli ile Katalunya Meydanı arasındadır. Her iki yanı kafeterya, lokanta, mağaza, minik müze ve tiyatrolar ile dolu olan 2,5 kilometrelik son derece kalabalık cadde olan La Rambla Caddesi ortasında yayalara açık gezi yolu ve iki yanı araç trafiğine açık bir alandır.

Cadde aynı zamanda hediyelik ya da anı eşyaları satın almak için şehirdeki en uygun noktalardan biridir. Profesyonel sokak sanatçıları burada birbirinden ilginç gösteriler sergiler. Yalnız bu caddede yanınıza yaklaşan, hiçbir şey satmamasına rağmen seyyar satıcı olduğunu iddia edenlere dikkat etmek gerekir. Bu karnaval gibi caddede yürürken güvenliği ihmal etmemekte yarar var. Yankesiciliğin ve turiste farklı fiyat vermenin burada da yaygın olduğunu hatırlatırız.

Burası günün ve gecenin her saati canlı olan ve her ülkeden çeşitli insanların görülebileceği bir yer. La Rambla Caddesi için ünlü şair Larcia Lorca ‘’Bitmesini İstemediğim tek cadde’’ demiştir. Aslında bu çoğu insanın katıldığı bir yargıdır. Öyle ki iki yanı çınar ağaçlarıyla bezeli ve sürekli renkli bu caddede aranılan her şey vardır.

Genel olarak 5 bölüme ayrıldığı söylenebilir. İlk bölge Rambla de Catalunya’da daha üst sınıf lokanta, kafe ve mağazalar bulunur. Genelde akşamüstü yorgunluğunu atmak için idealdir. İkinci bölge Rambla de Canaletes, en hareketli ve ilgi çekici bölgedir. Burası daha uygun bütçelere kaliteli menüler sunar. Yerel halkın da tercih ettiği alandır. Üçüncü bölge Rambla de Sant Joseph, çiçek ve meyve tezgahlarıyla doludur ve uzun yolculuklardan sonra insana muhteşem gelir. Her türlü çiçek ve meyve bulunabilir, hatta hayvan tezgahları görebilmek de mümkün. Aileler burada vakit geçirmeyi sevecektir. Dördüncü bölüm, Rambla Santa Monica olarak geçer ve Maritim Museum ile Kristof Kolomb Heykeli buradadır. Beşinci bölüm Rambla del Caputxins ise en sakin kısımdır. Burada Liceu Tiyatro binası vardır ve genelde kalabalıktan uzak ama caddeye yakın olmak isteyenler için uygundur. Her ne kadar bölüm bölüm anlattıysak da La Rambla Caddesi’nde gezerken bu kısımları pek ayırt etmezsiniz. Yürümeye başlayınca etrafa bakarken vakit geçer gider.

La Rambla Caddesi Ziyaret Bilgileri

La Rambla Caddesi’ne ulaşım epey kolaydır ancak diğer turist bölgelerine biraz uzaktır. Hem dinlenip hem de eğlenebileceğiniz bu caddeye metro ile gelebilirsiniz. Drassanes durağı, yeşil hat (L3) ile sizi caddenin deniz kısmına çıkaracaktır. Aynı hatla Liceu durağında inerseniz caddenin diğer ucuna çıkabilirsiniz. Eğer havaalanı veya turist otobüslerinden birinde iniyorsanız da L3 yada L1 hatla buraya rahatça ulaşırsınız.

Barselona’da Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

la rambla

Menü