Riva Degli Schiavoni – Venedik

9.yüzyılda işlenmiş çamur ile yapılan Venedik’in en seçkin kıyılarından biridir. Ünlü otel Dainieli ile de tanınır. Dünya çapında pek çok ünlü ağırlamış otel mimarisi ile de görülmeye değerdir. Adriyatik Denizi tarafından mal taşıyan Slav askerleri ile oldukça önem kazanmıştır. İsmi ise Dalmaçya’lı tüccarlardan gelmektedir.

Tarihte özellikle Slav ve Yunan tüccarların buraya sıklıkla geldiği, balık ve kurutulmuş et satan tezgahlar açtığı bilinmektedir. Özellikle 15. yüzyıla gelindiğinde adeta bir pazar yeri havası oluşmuş ve bu tezgahlar oldukça popüler hale gelmiştir. Sonraları kıyı daha ziyade gezintilere olanak sağlar hale getirilmiştir. Günümüzde bazen bu tezgahlara rastlamak mümkündür ancak dükkanlar bu eski adeti sürdürür ve ikramlık olarak kurutulmuş balık veya et sunarlar.

Castello da güney kıyıda bulunan Riva Degli Schiavoni, tarihte ulaşım ve gemi demirleme kolaylığı ile günümüzde ise turistik açıdan hep canlı olmuştur. Uzun ve geniş bir sahil yolu vardır. Burada yürüyüşler yapmak yada teknelerin arasından suya karşı oturmak son derece keyiflidir. Venedik içinde en elit kısımlardan biridir. Gondollar, tekneler, tarihi anlatan tablo ya da fotoğlarlar vardır. Kenti simgeleyen hediyelik alışveriş mekanları yine buralarda rahatlıkla bulunabilir. Özellikle rıhtımın San Marco Meydanı tarafı daima kalabalık ve eğlencelidir.

Venedik’te Gezilecek Yerler linkine tıklayarak bu şehirde ziyaret edilecek diğer turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Menü