Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’ya geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Roma’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.

Kolezyum

Vittorio Emanuele II Abidesi

Venedik Meydanı

Aşk Çeşmesi

Eski Gemi Çeşmesi

İspanyol Merdivenleri

Popolo Meydanı

Pantheon

Navona Meydanı

Sant Angelo Köprüsü

Sant Angelo Kalesi

Tiber Nehri

Vatikan City

Roma Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

roma gezilecek yerler

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma Gezilecek Yerler bakımından tarihi ve turistik değeriyle dünyanın en önemli şehirlerinden biri. 2800 yıllık geçmişi ile birçok önemli medeniyetin beşiği olan Roma’da gezip görebileceğiniz sayısız yer var. Adeta bir açık hava müzesi niteliğindeki şehirde Antik Roma’nın en önemli yapılarını görebilir ve zamanınızı dolu dolu geçirebilirsiniz.

Amor yani aşk… Roma için amor diyorlar yani tersten okunduğunda. Koskoca bir tarih barındıran, yedi tepenin üzerine kurulmuş bunca değerli bir kenti sadece aşkla bağdaştırmak bana epey haksızlık gibi geliyor. Romantik filmler için Roma ve aşk uyumu güzel olsa da gerçek dünyada çok daha fazlası.

Bir başkent olmanın tüm ağırlığını yüzyıllarca taşımış bu İtalyan kenti, büyük yüzölçümü ve kalabalık nüfusuyla adeta bir turizm merkezi. Yoğun turist akınıyla birleşince rengarenk bir yer halini alıyor. Yazları fazlasıyla sıcak olan kent, kalabalıkla birleşince biraz zorlayıcı olabiliyor ancak akşamları tüm o hengame kendini sakin ama canlı bir atmosfere bırakıyor ve çok can alıcı oluyor. Zamanınız uyarsa bahar aylarını tercih etmekte fayda olsa da her mevsim ayrı güzel olduğunu söylemeliyiz.

Aşk ve romantizm kısmını geçersek tarih ve mitoloji meraklılarrı için adeta bir cennet burası. Öyle ki buldukları küçük bir antik taşı bile korumaya alıp kentin bir sokağına yerleştirivermişler. Zaten her köşebaşında bulabileceğiniz antik ögelerin yanına modern hayat da güzelce entegre edilmiş. Mükemmel denilebilecek italyan lokantaları, kafeteryalar arasından bile modern ya da tarihi olanları seçebiliyorsunuz. Büyüleyici derecede güzel bir kent burası ve gezerken bu büyüye kapılıp gitmek çok kolay. Bu yüzden buraya ayırdığınız zamanı güzelce planlamak gerekiyor. Mutlaka görmek istediğiniz yerleri bir planla gezmek daha sonra akışına bırakmak iyi olacaktır. Dolambaçlı yollarda kaybolmak çok kolay, bu sebeple gezinizde birkaç noktayı belirleyin derim. Geceleri ışıklandırmalar ve sakinlikle harmanlanan canlı hayatı mutlaka görmelisiniz. Akşamların çok ayrı bir güzelliği var burada. Günün o karmaşası bitiyor ve tüm güzellik ortaya çıkıyor gibi.

Roma’da gezilecek yerleri tek tek ve ayrıntılarıyla anlatmak gerekir. Öyle ki her noktanın bir tarihi var. Yine de küçük bir rehber olması açısından mutlaka görülmesi gereken yerleri sıralarsak Kolezyum ve Aşk Çeşmesi sanırım ilk sırada. Dünyaca ünlü olmaları turistler ya da gezginler için uğrak noktası olmalarını sağlıyor. Kolezyum son derece iyi korunmuş halde. Roma mimarisinin bugün bile kullanılan ilk temellerinden. Aşk Çeşmesi ise adeta antik çağın bir yansıması. İnanılmaz büyük bir özen ve incelikli kurguyla inşaa edilmiş. Pantheon‘a gelirsek, tanrılara adanmış bu tapınak kubbe kullanımında bir ilk olmuş ve yüzyıllardır misafirlerini kabul ediyor. Bu sağlamlığı günümüz imkanları olmadan sağlamış olmaları inanılmaz. İspanyol Merdivenleri ve Navona Meydanı görülmesi gerekenlerden. Birbirleri ile karşılıklı bu iki yer içinde sürpriz tarihi noktalar da barındırıyor.

Kalan zamanınızda müzeleri gezmek bir öneri olabilir. Kimi koruma altındaki eserleri ziyaret şansınız olabilir böylece. Her sokakta, her caddede görebileceğiniz meşhur çeşmeleri de es geçmeyin derim. Kimi sonradan yapılanlar belki ama içlerinde antik çeşmeler de var ve sizi hayran bırakabilir. Bu masalsı kentte hem gündüzü hem geceyi değerlendirmek gerekiyor. İtalyan yemeklerini ve tatlılarını mutlaka deneyin. Arada oturup gezenleri izleyin. Çok seveceğinize ve efsanedeki gibi tekrar buraya gelmek isteyeceğinize eminim. Unutmayın yeterince dilerseniz Roma tekrar sizi kendisine çekecektir.

Menü